W dniu 26 marca na całym świecie obchodzone jest po raz jedenasty święto osób chorych na epilepsję – PURPLE DAY. Epilepsja jest najczęstszą chorobą neurologiczną mózgu. Zmaga się z nią ok. 50 mln ludzi na świecie, w tym ok. 400 tys. Polaków. Wiedza na jej temat nadal nie jest wystarczająca. Niski poziom świadomości na temat tego schorzenia, narosłe wokół niego mity skutkują często krzywdzącymi postawami wobec osób zmagających się z tą chorobą - lękiem oraz brakiem wiedzy na temat udzielenia pierwszej pomocy w trakcie napadu padaczkowego.

 

W Polsce cyklicznie w tym dniu podświetlane są budynki m.in. Filharmonia Szczecińska, Pałac Nauki i Kultury w Warszawie, wręczane są fioletowe balony i wstążeczki oraz przekazywane informacje do wszystkich mediów dotyczących tego dnia i tej choroby.


Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat epilepsji (np. podanymi w poniższych linkach) oraz do przyłączenia się w dniu 26 marca 2021 r. do akcji zakładania wstążki, okazując tym gestem wsparcie i zrozumienie dla osób chorych na padaczkę.

https://akademia.nfz.gov.pl/wp-content/uploads/2020/05/Ulotka-A4-Padaczka.pdf
https://epilepsja.eu/
https://www.pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/jak-zyc-z-padaczka