Szanowni Państwo,

Światowy Dzień FAS to święto obchodzone na świecie corocznie 9 września. Dziewiątka to symbol 9 miesięcy ciąży, która powinna być wolna od alkoholu. Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń rozwoju u dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży, stąd pomysł ustanowienia Dnia Świadomości FAS mającego na celu uświadomienie przyszłym rodzicom, w szczególności matkom, skutków picia alkoholu w czasie ciąży, przełamywanie stereotypów związanych ze spożywaniem alkoholu w ciąży, zwiększenie wiedzy na temat wagi abstynencji w ciąży oraz promowanie postaw wspierających abstynencję kobiet w ciąży.

W tym roku, w ramach Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia FAS, Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi organizuje Wojewódzką Konferencję Naukową pn. Pomóżmy dziecku z FASD - zapalmy czerwoną lampkę”. Konferencja odbędzie się 10 września 2018 r. w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej ul. Ks. Biskupa Wincentego Tymienieckiego 22/24. Do współpracy zaprosiliśmy wybitnych specjalistów w dziecinie FASD w Polsce. Osoby biorące udział w konferencji uzyskają wiedzę na temat m. in. mechanizmu powstawania FASD, diagnozy psychologicznej i neuropsychologicznej, modelu terapii dzieci z FASD. Spotkanie będzie również okazją do przybliżenia Państwu działalności Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD w Łodzi, uruchomionego w marcu br. w strukturach Regionalnego Centrum. W drugiej części spotkania zainaugurowana zostanie wojewódzka kampania edukacyjna, której celem będzie zwiększenie świadomości społecznej na temat zespołu chorobowego FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych). Inauguracji kampanii towarzyszyć będzie pokaz najważniejszych jej elementów tj. spotu telewizyjnego, serwisu WWW oraz materiałów informacyjnych. Kampania będzie realizowana pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz Marszałka Województwa Łódzkiego.

Zaproszenie kierujemy do praktyków, między innymi lekarzy, pielęgniarek, położnych, psychologów, terapeutów, pedagogów, pracowników socjalnych, asystentów rodzin, kuratorów, pracowników szkół, osób i organizacji zainteresowanych promocją abstynencji podczas ciąży oraz profilaktyką, diagnostyką i terapią FASD.

Warunkiem udziału w konferencji (oraz w konsultacjach stanowiących element spotkania) jest wypełnienie formularza uczestnictwa i przesłanie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do dnia 31.08.2018 r.decyduje kolejność zgłoszeń. Osobą przewidzianą do kontaktu w kwestiach organizacyjnych jest Pan Damian Kucharski – inspektor w wydziale ds. przeciwdziałania uzależnieniom, tel. 42 203 48 41.

Z poważaniem

Dyrektor

Anna Mroczek

Formularz zgłoszeniowy

Informacja o warunkach przetwarzania danych osobowych

Program konferencji