2018 06 04 spotkanie olimpiada ef 01

1 czerwca 2018 r. marszałek WŁ Witold Stępień, wicemarszałek WŁ Dariusz Klimczak oraz dyrektor RCPS w Łodzi Anna Mroczek, spotkali się z reprezentacją Łódzkiego Oddziału Olimpiad Specjalnych przed XI Ogólnopolskimi Letnimi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w dniach 9 - 12 czerwca 2018 r. w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie. Województwo łódzkie będzie reprezentować 51 zawodników i 14 trenerów Łódzkiego Oddziału Olimpiad Specjalnych. Zawodnicy pochodzą m. in. z Kutna, Sieradza, Wielunia, Opoczna, Rawy Mazowieckiej, Zduńskiej Woli, Łasku czy Łodzi. Zawodnicy wystartują w 11 dyscyplinach sportowych: lekkiej atletyce, piłce nożnej, tenisie stołowym, badmintonie, pływaniu, bocce, tenisie ziemnym, kolarstwie, trójboju siłowym, bowlingu i golfie.

 

Idea Olimpiad Specjalnych narodziła się w Stanach Zjednoczonych, a jej początki sięgają lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy to Eunice Kennedy Shriver (siostra prezydenta Johna Kennedy’ego), podjęła się stworzenia międzynarodowej organizacji sportowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Organizując w 1963 roku pierwsze półkolonie dla młodzieży, przekonała się, jak duże znaczenie dla ich rozwoju ma aktywność fizyczna i zdrowa rywalizacja sportowa. Dziś ruch Olimpiad Specjalnych obejmuje ponad 5 milionów zawodników na całym świecie. Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął oficjalną działalność, jeszcze na początku lat osiemdziesiątych. Od tego czasu systematycznie rozwijał się, przede wszystkim dzięki zaangażowaniu i oddaniu rodzin sportowców, trenerów, wolontariuszy i działaczy. Dzięki temu dziś możemy prowadzić działania na najwyższym poziomie, utrzymując wysokie międzynarodowe standardy. W ruchu Olimpiad Specjalnych w Polsce trenuje obecnie ponad 17,5 tysiąca zawodników, zrzeszonych w 507 klubach, w 18 Oddziałach Regionalnych. Do wyboru mają 24 dyscypliny sportowe, letnie i zimowe.

Główną działalnością Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przez sport zawodnicy rozwijają się zarówno fizycznie, jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie. Poza sportem tworzone są inicjatywy zmieniające świadomość społeczeństwa w odniesieniu do potencjału, umiejętności i potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną. Oddział Olimpiady Specjalne Polska-Łódzkie istnieje już ponad 20 lat.

2018 06 04 spotkanie olimpiada ef 02

2018 06 04 spotkanie olimpiada ef 03

2018 06 04 spotkanie olimpiada ef 04

2018 06 04 spotkanie olimpiada ef 05

2018 06 04 spotkanie olimpiada ef 06

2018 06 04 spotkanie olimpiada ef 07